Pozývame vás na vystúpenie organistov Júliusa a Dušana Bujdákovcov 

 

Pozývame Vás na vystúpenie organistov Júliusa a Dušana Bujdákovcov.

Benefičný koncert bude v nedeľu 3. septembra 2023 o 16:00 vo farskom kostole svätej Margity Antiochijskej v Šali.

„Všetkých milovníkov klasickej organovej hudby pozývam v nedeľu 3. septembra o 16:00 do farského kostola svätej Margity Antiochijskej v Šali.

Napriek tomu, že si organ vyžaduje generálnu opravu, naši organisti sa na ňom pokúsia predstaviť svetové diela popredných hudobných skladateľov,” hovorí dekan v Šali Peter Nagy. 

 

„Tešiť sa môžete na tvorbu od Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, ale aj ďalších skladateľov svetového baroka i romantizmu,”

uvádza organista Július Bujdák, ktorý na organe hrá s bratom Dušanom. Vyštudoval hru na organe na  Ľudovej škole umenia v  Bratislave – Petržalke.

Zúčastnil sa celorepublikovej (v rámci vtedajšieho Československa) súťaže Mladých varhanníkov v Opave v roku 1988. Ako chrámový organista pôsobí v šalianskom kostole od svojich štrnástich rokov (vyše 40 rokov). 

 

Podujatie sa uskutoční v rámci projektu Otvorené dvere. Nadväzuje na „nulté“ podujatie. Pred prázdninami na ňom vystúpili deti, ktoré pomáhajú vo farnosti. 

Cieľom je poukázať na technicky zlý stav organa, ktorý je v hrateľnom stave, avšak v obmedzenej miere. Naša farnosť sa preto rozhodla, že sa pokúsi získať finančné prostriedky na jeho generálnu opravu.

O päť rokov bude mať organ 100 rokov.  Podporiť organ sa dá už pár mesiacov v kostole, kde sa koná každú nedeľu po 15. dni v mesiaci zbierka na opravu organa. Doteraz sa vyzbieralo 19 446,38 €.

Celkovo bude nutné získať približne 80 tisíc eur. Tí, ktorí chcú toto dielo podporiť, nájdu bližšie informácie na stránke farnosti Šaľa / https://www.rksala.sk/index.php/farnost/projekt-organ/ 

 

Farnosť Šaľa

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *